Rebelující nájemníci: Odpor proti rozprodávání města (promítání a diskuse)

Nejen v Praze se stále více z nás potýká se zhoršující se dostupností nájemního bydlení. Nájmy kvůli honbě vlastníků za ziskem, spekulacím a prakticky nulové veřejné podpoře nové výstavby finančně dostupného bydlení strmě stoupají. Ne jinak tomu je v hlavním městě Německa, Berlíně. Tam se ovšem současně rozvíjí pestré protestní hnutí za právo na bydlení a právo na město pro všechny. Právě jemu se věnuje dokument MIETREBELLEN – Widerstand gegen den Ausverkauf der Stadt. [English version below]

Dokumentární film natočený v roce 2014 dvojicí německých tvůrců, Gertrudou Schulte Westenberg a Matthiasem Coersem budeme promítat v rámci našeho podzimního cyklu dokumentárních filmů ve spolupráci s kolektivem Sdílené domy v pátek 13. října. Po projekci bude následovat diskuse s režisérem filmu Matthiasem Coersem.

Anotace:

BERLÍN. V posledních letech se hlavní město Německa změnilo k nepoznání. Byty, které dříve nebyly atraktivní, jsou dnes využívány coby bezpečná investice. Přechod bytů do soukromého vlastnictví a masivní zvyšování nájemného jsou dnes běžným jevem. Nepřehlédnutelné protesty nájemníků v berlínské pulzující metropoli reagují na rostoucí nedostatek dostupného bydlení.

Film je kaleidoskopem bojů berlínských nájemníků proti rozbíjení sousedských komunit. V jeho rozličných podobách od okupace berlínské radnice přes tábor na Kottbusser Tor a organizované bránění evikcím, po boj seniorů za jejich komunitní centrum a za dostupné bydlení je více než zřejmé: nové městské protestní hnutí je na vzestupu.


Místo a čas projekce: Kino Ponrepo (Bartolomějská 291/11, Praha 1), 13. října, 20 hodin

Film bude promítán v původním (německém) znění s českými titulky.

Vstupné: 80 Kč

Facebookovou stránku události najdete tady.

Webovou stránku filmu najdete tady.

Více informací brzy!


[English version]

More and more of us are struggling with the worsening situation on the housing market, namely with finding an affordable rental flat – and not only in Prague. Rental prices are on the rise, be it due to the fact that flat owners are only really interested in making profit or due to speculations with properties on the market. State support for the development of public housing is next to none. The situation in Berlin, the German capital, is no different. Nevertheless, a protest movement came to existence there, advocating for the right to affordable living for all, alongside the right for “a city for all”. It is this very movement that is followed by the Gertrud Schulte Westenberg and Matthias Coers 2014 documentary RENT REBELS – Resistance against the sell-out of the city. The screening will be followed by a discussion with the film director Matthias Coers.

Annotation:

RENT REBELS – Resistance against the sell-out of the city

BERLIN In the last years the German capital has changed a lot. Flats that once were unattractive are now being used as secure investment objects. The transformation into owner-occupied flats and massive rent increases become an everyday phenomenon. The visible tenant protests in the vibrant metropolis of Berlin are a reaction to the growing shortage of affordable housing.

The movie is a kaleidoscope of the tenants’ struggles in Berlin against their displacement out of their neighbourhood communities. Ranging from the occupation of the Berlin town hall to a camp at Kottbusser Tor, the organised prevention of evictions and the struggle of senior citizens for their community center and age-appropriate flats, a new urban protest movement is on the rise.

A documentary by Gertrud Schulte Westenberg and Matthias Coers

D 2014 | 78 min.


Location and time: Kino Ponrepo (Bartolomějská 291/11, Praha 1), 13th October, 8:00 p.m.

German with English and Czech subtitles

Admission: 80 CZK

Facebook event of the projection

Web-page of the movie

More info soon!