Rebelující nájemníci: Odpor proti rozprodávání města (promítání a diskuse)

Nejen v Praze se stále více z nás potýká se zhoršující se dostupností nájemního bydlení. Nájmy kvůli honbě vlastníků za ziskem, spekulacím a prakticky nulové veřejné podpoře nové výstavby finančně dostupného bydlení strmě stoupají. Ne jinak tomu je v hlavním městě Německa, Berlíně. Tam se ovšem současně rozvíjí pestré protestní hnutí za právo na bydlení a právo na město pro všechny. Právě jemu se věnuje dokument MIETREBELLEN – Widerstand gegen den Ausverkauf der Stadt.

Dokumentární film natočený v roce 2014 dvojicí německých tvůrců, Gertrudou Schulte Westenberg a Matthiasem Coersem budeme promítat v rámci našeho podzimního cyklu dokumentárních filmů ve spolupráci s kolektivem Sdílené domy v pátek 13. října. Po projekci bude následovat diskuse s režisérem filmu Matthiasem Coersem.

Anotace:

BERLÍN. V posledních letech se hlavní město Německa změnilo k nepoznání. Byty, které dříve nebyly atraktivní, jsou dnes využívány coby bezpečná investice. Přechod bytů do soukromého vlastnictví a masivní zvyšování nájemného jsou dnes běžným jevem. Nepřehlédnutelné protesty nájemníků v berlínské pulzující metropoli reagují na rostoucí nedostatek dostupného bydlení.

Film je kaleidoskopem bojů berlínských nájemníků proti rozbíjení sousedských komunit. V jeho rozličných podobách od okupace berlínské radnice přes tábor na Kottbusser Tor a organizované bránění evikcím, po boj seniorů za jejich komunitní centrum a za dostupné bydlení je více než zřejmé: nové městské protestní hnutí je na vzestupu.


Místo a čas projekce: Kino Ponrepo (Bartolomějská 291/11, Praha 1), 13. října, 20 hodin

Film bude promítán v původním (německém) znění s českými titulky.

Vstupné: 89 Kč

Facebookovou stránku události najdete tady.

Webovou stránku filmu najdete tady.

Více informací brzy!