Koncem listopadu vyjde v českém překladu první epizoda komiksu Kobane Calling. Jeho autor, italský kreslíř Zerocalcare, v ní líčí své zážitky z cesty do turecko-syrského pohraničí a svá setkání s kurdským emancipačním hnutím. České vydání komiksu uvedeme 30. listopadu při příležitosti české premiéry filmu Toz Bezi (Prachovka) od turecké režisérky Ahu Öztürk. Ještě předtím se můžete seznámit s autorem a s několika ukázkami jeho prací.
Zerocalcare (vlastním jménem Michele Rech) je populární italský komiksový kreslíř, který vzešel z radikálně levicového prostředí. Narodil se v roce 1983. Vyrůstal ve Francii a později v římské čtvrti Rebibbia, kde žije doposud. Své umělecké jméno vymyslel, když potřeboval přezdívku pro internetovou diskusi, podle reklamy na na prací prášek, která v té době běžela v televizi. Kreslířskou kariéru zahájil na konci středoškolského studia komiksem o násilném potlačení protestů proti summitu skupiny G8 v Janově v roce 2001. V té době vytvořil bezpočet plakátů pro koncerty a jiné akce pořádané italskými sociálními centry (okupovanými, samosprávnými politickými prostory) a také množství obalů hard-core/punkových cédéček a fanzinů. Než se začal kreslením živit, vystřídal řadu prekérních zaměstnání. Později spolupracoval s deníkem Liberatione a několika časopisy. Nakreslil osm dlouhých komiksů a několik kratších příběhů. Od roku 2011 umisťuje především autobiografické příběhy na svůj blog zerocalcare.it, který sleduje denně několik tisíc lidí. Doposud se prodalo zhruba 700 tisíc výtisků jeho knih. Zerocalcare za své knihy získal několik ocenění. V roce 2018 má být do kin uveden hraný film Proroctví pásovce (La profezia dell’armadillo) natočený podle jeho stejnojmenné úspěšné autobiografické knihy z roku 2011.
K tématu knihy Kobane calling se autor dostal v poměrně nízkém věku. Už od 16 let se začal zajímat o politiku a navštěvovat zmíněná římská autonomní sociální centra. Když koncem 90. let žádal v Itálii o politický azyl zakladatel Kurdské strany pracujících (PKK) Abdullah Öcalan, sjelo se na jeho podporu do Říma velké množství Kurdů a Kurdek z celé Evropy. Tamní sociální centra Kurdy podporovala – zajišťovala jim jídlo a ubytování. Tehdy si Zerocalcare vůči kurdskému hnutí vytvořil silný vztah. Když se pak v médiích v roce 2014 začaly objevovat informace ze severosyrského města Kobane obleženého jednotkami Daesh (tzv. Islámského státu), rozhodl se, že prostřednictvím komiksu zpopularizuje témata kurdského demokratického experimentu v severní Sýrii (Rojavě) a odporu tamních obyvatel vůči Daesh. Spolu s několika přáteli ze sociálních center se zapojil do projektu Rojava calling, v jehož rámci se jako dobrovolníci vypravili pomáhat do uprchlických táborů u tureckých hranic se Sýrií, v nichž našly útočiště tisíce lidí mj. z kurdské Rojavy. Své zážitky ztvárnil v první, čtyřicetistránkové epizodě komiksu, která původně vyšla v týdeníku Internationale. Později se do oblasti vrátil a navštívil jak Rojavu (včetně Kobane, jež mezi tím bojovníci a bojovnice kurdských obranných sborů YPG a YPJ osvobodily ze sevření Islámským státem), tak základny PKK v iráckém pohoří Kandíl. Příběhy, jež na základě svých cest nakreslil, vyšly později souhrně v dvousetpadesátistránkové knize u vydavatelství BAO Publishing. Knihy se v Itálii prodalo přes sto tisíc výtisků. Přeložena byla do několika jazyků.
V češtině pod názvem Kobane calling vychází první epizoda (První cesta) ve vydavatelsví Broken Books. Česká verze Kobane calling je překladem anglického vydání, které v roce 2017 vydala v rámci projektu organizovaného transnacionální platformou Beyond Europe britská radikálně levicová skupina Plan-C (česká verze z anglického vydání přebírá také úvodní text). Celá kniha (rozšířená o dva dodatky reflektující novější vývoj v oblasti Rojavy) vyšla v anglickém překladu koncem roku 2017 v americkém komiksovém vydavatelství Lion Forge. Ukázku z českého překladu komiksu si můžete prohlídnout tady.