Fašismus zvítězí, pokud nenarazí na odpor: Na počest Heather Heyer

Přes sto lidí se v pondělí 14. srpna sešlo na pražském Náměstí Kinských, aby uctili památku dvaatřicetileté antifašistky a sociální pracovnice Heather Heyer, která o dva dny dříve zemřela při teroristickém útoku spáchaném v americkém Charlottesvillu mladým neonacistou, který najel autem do davu odpůrců neonacisty a příznivci bílé nadřazenosti organizované akce. Níže si můžete přečíst náš projev z pietní akce.

Sešli jsme se dnes na tomto místě, abychom si připomněli smrt jedné mladé ženy. Levicovou aktivistku a antifašistku Heather Heyer zavraždil ultrapravičák a sympatizant Donalda Trumpa. Heather nebyla náhodnou obětí. Byla zavražděna právě proto, že jí nebyla lhostejná fašizace americké společnosti, stejně jako útoky na menšiny a slabší. Byla zavražděna, protože vyšla do ulic demonstrovat za rovnoprávnost a solidaritu.

Z událostí v americkém Charlottesville plyne mnoho poučení i pro nás. Fašizace společnosti se netýká pouze USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Autoritářské a nacionalistické tendence jsou ve společnosti vždy přítomné. Ale až s krytím shora nyní vyplulouvají napovrch a odhalují svou skutečnou, velmi nebezpečnou tvář. Tyto latentní tendence jsou přítomné i v naší evropské a české společnosti. Není to tak dávno, co se zakuklení neonacisté pokusili napadnout i naší demonstraci a sociální centrum Klinika.

Útok v Charlottesville také opět odkryl pokrytecké chování médií. Zatímco najetí neonacisty autem do davu antifašistů s cílem zabít co nejvíce lidí se média i přes jasné důkazy zdráhají jasně pojmenovat jako pravicový terorismus, v případě podobného činu spáchaného lidmi s tmavou pletí mají naopak hned jasno. Zajímá média, že 73 % amerického terorismu mají na svědomí právě sympatizanti krajní pravice? A co stovky útoků neonacistů a ultrapravičáků na azylová centra a uprchlické tábory v Německu?

Zde u pomníku padlým při osvobozování Prahy jsme se nesešli náhodou. Před více než 70 lety mnoho lidí položilo své životy, aby své město osvobodili od fašismu. Boj proti fašismu bohužel neskončil v květnových dnech roku 1945, jak by si někteří mohli myslet. Spolu s vykopáváním mrtvoly nacionalismu, který stál jen ve 20. století životy milionů lidí, postupuje stále hlouběji fašizace a posouvání naší společnosti doprava na všech možných úrovních. Jedno je jisté, stát ani policie to za nás nevyřeší-my sami musíme být aktivní. Antifašismus je základní podmínkou, bez které nemá žádné progresivní hnutí prostor pro existenci. Fašismus zvítězí, pokud nenarazí na odpor.

Být aktivní v boji proti fašismu a vyrazit proti němu do ulic může být riskantní, jak ukázala tragická smrt Heather Heyer. Historie nás však poučila, že mnohem riskantnější je ale jen přihlížet a nic nedělat!


Na fotogalerii Alarmu z akce se můžete podívat tady.