Lepší budoucnost pro všechny: Proti summitu izolace a sociální kontroly!

Dne 20. září se v rakouském Salcburku sejdou nejvyšší představitelé EU, aby zde jednali o „vnitřní bezpečnosti“, „kyberbezpečnosti“ a o ochraně vnějších hranic před „nelegální migrací“. Radikálně levicové skupiny z Rakouska, Německa i odjinud masivně mobilizují k velké mezinárodní demonstraci proti pevnosti Evropa a za lepší budoucnost pro všechny. Následně ve Vídni proběhne Kontrasummit za solidaritu a bezpečnost pro všechny.

Dne 20. září se v rakouském Salcburku setkají vrcholní představitelé Evropské unie. Hlavními body jejich jednání má být „vnitřní bezpečnost“, „kyberbezpečnost“ a „boj proti nelegální migraci“. Setkání bude hostit nová rakouská vláda, která nedávno po Bulharsku převzala předsednictví rady EU. Pro rakouskou vládu složenou z konzervativních Lidovců a krajně pravicových Svobodných nabízí summit příležitost posunout její politiku národní izolace a sociální kontroly na evropskou úroveň. Co lze od summitu očekávat? 1) Požadavky na zvyšování počtu policistů, zvyšování dohledu, zpřísňování trestů a zákonů. Jinými slovy více práv pro stát a policii a méně práv pro lidi. 2) Snahy ještě více snížit šance migrantů, že se dostanou Evropy. A snahy snížit jejich šance na to, že v Evropě budou moct zůstat. To znamená více hraničních plotů, více věznic, více deportací a násilí. A méně práv a méně svobody a bezpečnosti pro uprchlíky.

Naši soudruzi a soudružky z Autonome Antifa Wien, z německo-rakouské, radikálně levicové aliance …ums Ganze! a z kampaně Nationalismus ist keine Alternative (Nacionalismus není alternativa) mobilizují k protestům do Salcburku. Říkají jasně: „Jsme proti těmto politikám. Jsme proti rasismu a vykořisťování. Jsme pro lepší budoucnost pro všechny. Až se představitelé EU sejdou v Salcburku, budeme společně protestovat v ulicích. Budeme společně bojovat za svobodu a rovná práva!“

Velká mezinárodní demonstrace proti summitu 20. září začne ve 14 hodin před hlavním vlakovým nádražím. Organizátoři vyzývají účastníky a účastnice, aby na sobě měli část oděvu oranžové barvy. Oranžová je barvou záchranných vest a nafukovacích člunů, jež symbolizují katastrofu, jež se odehrává ve Středozemním moři. V poslední době ale oranžová získala ještě jiný význam. Spolu s kampaní #seebrücke (bezpečné cesty) se stala symbolem naděje, že lidské životy jsou v posledku důležitější než šílené fantazie o nacionalistickém izolování se od světa.

Bližší informace k důvodům svolání protestů, praktické informace k právním aspektům protestů v Rakousku aj. v různých jazycích jsou k dispozici tady.

Vedle demonstrace se můžete ve dnech 21. – 23. září zúčastnit také Kontrasummitu za solidaritu a bezpečnost pro všechny, který proběhne ve Vídni. Předběžný program a další informace najdete tady.

#NoS20