V reakci na rostoucí otevřenou xenofobii maďarské politické representace pod vedením premiéra Viktora Orbána se v úterý 14. července odehrála v Budapešti demonstrace, kde přibližně 800 lidí vyjádřilo solidaritu s uprchlíky a migranty a současně svůj odpor vůči nenávistným projevům a plánům politického vedení země. Solidární akce pořádána skupinou MigSzol (Solidarita s migranty) a dvacítkou spřátelených organizací proběhla současně také v Srbsku a v Londýně.
Demonstrace se vymezovala zejména proti plánu vystavět čtyřmetrový plot, který se má tyčit v délce 175 kilometrů na jižní hranici se Srbskem a má bránit příchodu uprchlíků z jihu, jejichž nápor údajně Maďarsko již není schopné zvládnout. Ovšem tento kontroverzní plán, který vyvolal kritiku nejen z domácí lidskoprávní a aktivistické scény, ale i v širším evropském kontextu, není jediným krokem, vůči kterému se demonstranti vymezovali. V posledním půl roce se Orbán snaží pozvednout klesající podporu skrze sérii protimigračních aktů. Za připomenutí stojí určitě billboardová kampaň, kde vláda sděluje uprchlíkům a migrantům v maďarštině například „Pokud přijdete do Maďarska, neberte práci Maďarům“ nebo „Pokud přijdete do Maďarska, musíte dodržovat naše zákony“. V obdobném populistickém duchu se nese takzvaná národní konzultace o migraci, kde vláda v dotazníku rozeslaném osmi milionům Maďarů otevřeně spojuje migraci a terorismus v otázkách typu „Dle některých je migrace, která je Bruselem špatně řízena, spojena s expanzí terorismu. Souhlasíte s tímto názorem?“.
V projevech přednesených jak před Bazilikou sv. Štepána, tak před budovou Parlamentu řada řečníků z pořádajících organizací i uprchlíků a migrantů otevřeně kritizovala premiérovo zneužívání tématu a vymezovala se proti jeho rostoucí xenofobii. Demonstrace ukázala, že řada Maďarů nesouhlasí s tím, aby jim politická representace podsouvala podobné obavy. Toto přesvědčení shrnula v závěrečném projevu zástupkyně MigSzol: „Chceme se sami rozhodovat, čeho se máme bát.“
Poklidná demonstrace byla jasným vzkazem premiérovi Orbánovi, že xenofobní politika naráží v Maďarsku na odpor a byla ztělesněním vlny solidárních aktů, kdy stovky dobrovolníků po celé zemi ukazují uprchlíkům (nejen) poskytováním ubytovávání či jídla, že jsou v Maďarsku vítáni.