Triumf nového: To je OXI

Řecké referendum skončilo odmítnutím diktátu politiky škrtů. Zítra začíná evropská Oxi! kampaň. Evropou obchází strašidlo! Přinášime překlad prvních reakcí hnutí Blockupy na výsledky řeckého referenda.

Blockupy goes Athens

1) Lidé řekli „NE“. Aniž by věděli, co to přesně znamená a co to zítra přinese. Jasně ale vědí, co to znamená pro ně: Mají dost stávajícího života a memorand.

2) Lidi štve arogance moci, autoritářské vládnutí evropských institucí a jejich propagandy. Mají toho všeho dost.

3) Co je nového, je většina. Starý systém korupčního parlamentarismu dvou stran stál na straně ANO. „NE“ bylo také vyjádřením odmítnutí tohoto systému. Elity včerejška představují nadále nepřítele, jehož návrat většina za každou cenu odmítá. Politická kasta, soukromá média, církev a staré strany: jejich kampaň a jejich sliby dnes oslovily pouze menšinu.

4) Chudí a stále existující proletariát řekli „NE“. V některých aténských čtvrtích to bylo dokonce více než 80 % voličů. Lidé důvěřují Tsiprasovi, protože ztělesňuje nové a je jejich zástupcem. I když lidé nevědí, čeho Syriza může dosáhnout, důvěřují jí i ti, kdo pro ni ve volbách nehlasovali.

5) OXI psané velkými písmeny se již teď stalo součástí dědictví radikální levice a sociálních hnutí. Ztělesňuje největší možný antagonismus v Evropě od portugalské karafiátové revoluce v roce 1974.

6) Oxi zůstane. Musí být a bude zobecněno – v Evropě i mimo ni. Sémantika Oxi odpovídá aktuální úrovni bojů: Novou úroveň je třeba teprve odhalit. Strach byl ale poražen. Jak je to teď, to nemůže zůstat.

7) Oxi bylo představitelné jen proto, že tu hnutí podporuje politickou reprezentaci a politická reprezentace podporuje hnutí. Není to začátek nového Unidad popular?

8) Oxi je jasné „NE“ pro jakoukoli snahu pokračovat „v zajetých kolejích“. S tímto hnutím demos obnovil svoji pozici. Syriza na to bude muset reagovat. Pokud se vláda pokusí číst ne jako ano, skončí.

9) V ulicích se samozřejmě bude slavit vítězství. Dnes se ale bude slavit také v sídle vlády (Maximou).

10) Samozřejmě, zítra se znovu začne vyjednávat, jak také jinak? Ve stejný okamžik ale započne také evropská Oxi! kampaň. Evropou obchází strašidlo!

Blockupy goes Athens, 5. července, 20.45 h (řeckého času)