Zatímco u nás se vede boj o to, zda ČR vůbec nějaké uprchlíky přijme, případně kolik jich bude, v sousedním Německu antifašističtí aktivisté čelí přímým útokům na uprchlíky a ubytovny, kde běženci bydlí. Jedním z míst, kde aktuálně dochází ke střetům mezi nimi a rasisty, je saské městečko Freital.
Večer co večer se celý minulý týden scházely desítky tzv. znepokojených občanů, ale i přiznaných neonacistů a příznivců xenofobního hnutí PEGIDA v saském městečku Freital, aby daly průchod svému rozhořčení z přeložení několika stovek žadatelů o azyl do ubytovny umístěné v bývalém hotelu Leonardo v jejich obci. Jejich výhrůžky a protesty nemíří jen na běženecké rodiny, ale i na politické představitele města a samozřejmě na aktivisty z různých antirasistických a antifašistických organizací, kteří mobilizují ke spontánním shromážděním přímo před ubytovnou, aby zabránili eskalaci nebo dokonce násilným útokům, kterými nasupený dav otevřeně a opakovaně hrozí. V úterý večer například napadli neonacisté odjíždějící účastníky shromáždění na podporu imigrantů, když u benzinové pumpy roztříštili čelní sklo jejich auta poté, co je nějakou dobu agresivně pronásledovali. Případ nyní prošetřuje policie.
V pátek se k vyjádření solidarity s ubytovanými uprchlíky sešlo na prostranství před freitalským hotelem Leonardo více než 500 lidí nejen z nedalekých Drážďan, ale i z širšího okolí, jako například z Lipska, ale i z Berlína. V rámci demonstrace za „Otevřenost světu a toleranci“ nabídla benefiční vystoupení spontánně i populární rapová kapela Antilopen Gang. Předtím ještě promluvili někteří zástupci běženců o svém strastiplném putování a děkovali dojatě za poskytnutou pomoc a podporu. V průběhu večera předali organizátoři akce jeho dočasným obyvatelům a jejich dětem dárky, oblečení a hračky ze solidárních sbírek. Nebyla to ale jen open-air party, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ne všichni se pohupovali ten večer do rytmu hip-hopu. Velká část demonstrantů, které od hudrajícího davu asi dvou stovek lidí odmítajících ve městě ubytovnu pro uprchlíky oddělovala řada policejních aut a policistů, dávala jasně najevo svoji přítomnost. Zvolili tentokrát poměrně účinnou strategii převážně tichého protestu. Jen občas odpověděli smíchem nebo potleskem na podrážděné hulákání několika desítek znervóznělých neonacistů, kteří se přesto urputně snažili rozdmýchávat bojovnou náladu ve svých řadách. Zadržení si nakonec vysloužili dva z nich, kteří v podroušení hajlovali a uráželi nejen protidemonstranty, ale i přítomné těžkooděnce. Po ukončení a rozpuštění obou shromáždění se asi padesát nejurputnějších nácků pokoušelo napadnout antifašisty, odcházející směrem k nádraží. Policie proti nim musela zasáhnout i pepřovým sprejem.