Mrtví uprchlíci přicházejí do Berlína

Možná si vzpomenete, jak vloni v listopadu berlínská umělecká skupina Centrum pro politickou krásu (Zentrum für politische Schönheit) na 25. výročí pádu Berlínské zdi vypravila na vnější hranici Evropské unie autobusy s aktivisty, aby zde pomocí hydraulických nůžek přestříhali ploty a ostnaté dráty bránící uprchlíkům dostat se do bezpečí.

Die Toten kommen 2

Skupina nyní spoustila další, neméně kontroverzní akci. Rozhodla se, že po dohodě s rodinami převeze těla deseti lidí, kteří utonuli nebo zemřeli hlady ve snaze dostat se do Evropy a uprchnout tak před hrozbou smrti, perzekucí a chudobou. Aktivisté aktuálně převážejí těla z Itálie do Berlína, kde je chtějí postupně na různých místech důstojně pohřbít. V neděli hodlají ve hřbitov proměnit také prostranství před spolkovým kancléřstvím, aby tak politici měli na očích své oběti.

Centrum pro politickou krásu v pondělí také vyzvalo své příznivce k finanční podpoře převozu těl a jejich pohřbu prostřednictvím internetového crowdfundingu. Během prvních 24 hodin se jim na účtu sešlo přes 32 tisíc eur a částka stále narůstá. Za 10 eur podpory dostane účastník mj. psychologický posudek o duševním stavu německého ministra vnitra de Maiziera, ten, kdo poskytne 2.500 eur, bude moct řídit bagr, který se má účastnit nedělní demonstrace a má být použit k vyhloubení hrobů před úřadem kancléřství, a donátoři 5 tisíc eur obdrží víkend na jižní hranici Evropy s ubytováním a polopenzí včetně průvodce k masovým hrobům utonulých uprchlíků.

Jakkoli klade skupina důraz na šokující aranžmá, myšlenka upozornit na skutečnosti, od kterých dává evropská politická reprezentace, jinak se tolik zaštiťující humanitrárními tradicemi a hodnotami, za vydatne podpory řady paniku šířících médií ruce pryč, je podle nás skvělá!

Die Toten kommen 1

Bližší informace v češtině přinesl článek v časopise Týden.

Průběh akce můžete sledovat na facebookovém profilu Centra politické krásy.

Informace v angličtině včetně video opatřeného anglickými titulky najdete tady.

Informace k listopadové akci najdete tady.