Za právo požadovat mír i v čase války: V solidaritě s tureckými akademiky

Síť kritických studií migrace a hraničních režimů při Institutu kulturní antropologie univerzity v Göttingenu [kritnet] a rozvojová a lidskoprávní organizace medico international iniciovaly v reakci na kriminalizaci a hanobení angažovaných akademiků a akademiček v Turecku mezinárodní výzvu k solidaritě. Vyzývají akademiky a akademičky a studující všech oborů a také intelektuály a intelektuálky k projevům solidarity a podpisu této výzvy. Přinášíme český překlad jejího textu.

academics-for-peace

V kurdských oblastech na jihovýchodě Turecka se současné podmínky velmi podobají podmínkám občanské války. Tanky útočí na historické čtvrti. Mnoho civilistů bylo zraněno a další umírají, zatímco tisíce dalších prchají. Kvůli těmto okolnostem podepsalo více než dva tisíce tureckých akademiků výzvu k míru jako výraz nesouhlasu s válkou v jejich vlastní zemi.

V reakci na to označil turecký prezident Erdoğan iniciátory a signatáře petice v televizi za „vlastizrádce“: „Ten, kdo jí chléb této země, ale zároveň ji zrazuje, musí být potrestán.“ Jen o několik chvil později se jeho tvrzení stalo skutečností. Někteří profesoři byli vyhozeni. Prvních 1128 signatářů je obviněno z „urážky tureckých hodnot, Turecké republiky a jejích institucí“ a z „propagace teroristických organizací“. Mnoho z nich již bylo zatčeno a donuceno k rezignaci.

Jen velmi málo médií si dovolí otevřeně kritizovat to, že nacionalistické organizace pokračují s posíláním výhrůžek smrtí po telefonu nebo to, že dobře známý mafiánský boss se chce „sprchovat v krvi zrádců“. Plakáty s obličeji signatářů byly vylepeny na zdech několika regionálních univerzit.

My, akademici z celého světa, podporujeme naše kolegy v Turecku. Společně bráníme akademickou svobodu, svobodu projevu a právo požadovat mír v čase války.

Zatčení akademici musí být propouštění, obžaloby musí být zastaveny. Turecký stát je povinen ochránit signatáře petice před výhrůžkami a útoky třetích stran. Vlády Evropské unie, které úzce spolupracují s Tureckou vládou, vyzýváme k podmínění jejich spojenectví respektem k zákonům. Žádáme, aby univerzity a akademická pracoviště celosvětově podpořila svoje kolegy v Turecku tak, aby signatáři petice mohli pokračovat ve výzkumu a výuce a aby jim bylo umožněno svobodně využívat svých práv.

V souladu s výzvou „nebudeme spolupachatelé tohoto zločinu“ vyzýváme tureckou vládu k zajištění podmínek mírového ukončení pokračující války a umožnění vyjednávání.

Výzvu je možné podepsat zde.