Zastavte turecký útok v Afrínu: Otevřený dopis ministru zahraničních věcí

Zveřejňujeme text otevřeného dopisu, ve kterém vyzýváme ministra zahraničních věcí Martina Stropnického, aby přímo či prostřednictvím mezinárodních organizací vyvíjel tlak na Turecko, aby zastavilo útok na severosyrský Afrín. Napište mu také. Čím více nás bude, tím větší sílu bude náš hlas mít! Můžete použít textu našeho dopisu, který můžete stáhnout v pdf níže, nebo napsat vlastní dopis. [aktualizováno 23. 3. 2018]

Pan

MgA. Martin Stropnický

ministr zahraničních věcí ČR

Loretánské náměstí 5

118 00 Praha 1 – Hradčany

Věc: Otevřený dopis ve věci turecké agrese vůči severosyrskému Afrínu

Vážený pane ministře Stropnický,

obracíme se na Vás v souvislosti s aktuálním děním v severní Sýrii, jejíž hranice 20. ledna t.r. překročila turecká Armáda a jí podporované islamistické jednotky tzv. Svobodné syrské armády (FSA), které od té doby pod cynickým označením “Olivová ratolest” útočí na většinově kurdskou autonomní oblast Afrín v guvernorátu Aleppo. Afrín byl doposud oázou klidu a bezpečí uprostřed syrské občanské války nejen pro místní obyvatele, ale i statisíce uprchlíků z jiných částí Sýrie, kteří zde našli útočiště a nebyli tak nuceni utíkat do okolních zemí a do Evropy. V Afrínu byl, stejně jako v dalších dvou většinově kurdských autonomních oblastech – Kobane a Džazíra, v praxi uplatňován politický koncept demokratického konfederalismu, který umožňuje všem lidem bez ohledu na jejich vyznání či etnicitu rovnocennou účast na životě společnosti, a je tak nadějí pro stabilnější a demokratičtější uspořádání na Blízkém východě.

Turecko, členský stát NATO a formálně spojenec České republiky, zaútočil na Afrín pod lživou záminkou ochrany svých hranic před teroristy, kteří údajně působí v této oblasti. Že jde o záminku, je zřejmé ze skutečnosti, že Turecko disponující druhou nejsilnější armádou v NATO nikdy nijak nezasáhlo proti hrůzám páchaným po několik let bezprostředně za jeho hranicemi tzv. Islámským státem. Existuje naopak bezpočet důkazů, že Turecko bojovníky ISIS nepřímo i přímo podporovalo. Tím, na koho Turecko spolu s islamisty z FSA útočí, jsou milice severosyrských Kurdů YPG a YPJ, jež byly a jsou pod hlavičkou kurdsko-arabských Syrských demokratických sil (SDF) hlavním spojencem mezinárodní koalice proti ISIS vedené Spojenými státy americkými. Turecko označuje milice YPG a YPJ (vojenské křídlo Sjednocené demokratické strany PYD) za teroristy kvůli jejich napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). YPG ani YPJ se přitom nikdy neúčastnily žádných útoků na civilní cíle v Sýrii a už vůbec ne v Turecku. Skutečným teroristům – ISIS – naopak aktuální turecká operace v Afrínu významně pomáhá. Velká část Syrských demokratických sil bojujících na východě Sýrie po boku Spojených států proti ISIS se totiž stáhla do Afrínu, čímž došlo k paralyzování boje proti islamistům.

Turecko útočilo dva měsíce na území Afrínu, dokud 18. března neoznámilo, že se zmocnilo stejnojmenného hlavního města kantonu. Nerespektovalo tak rezoluci, již Rada bezpečnosti OSN schválila 24. února, a jež požaduje okamžité, alespoň 30 denní příměří v Sýrii. Podle místní samosprávy si turecká nevyprovokovaná agrese od začátku útoku vyžádala životy více než 500 civilistů, dalších více než 1030 civilistů bylo zraněno. Před útočící tureckou armádou a jí podporovanými džihádisty z FSA prchla většina obyvatel Afrínu i dalších měst a vesnic. V afrínské oblasti došlo k etnickému čištění. Odhaduje se, že na útěku je 150 až 200 tisíc lidí (vedle Kurdů zejména jezídů a křesťanů), kteří často prchli jen s tím nejnutnějším na území ovládané asadovským režimem. Ani tam se jim ovšem nedostalo nijak vřelého přijetí. Za vstup na území ovládané režimními silami museli uprchlíci zaplatit nemalé částky. Mladí muži jsou nuceni ke vstupu do armády. V opačném případě je čeká vězení. V Afrínu zatím okupační vojáci rabují obchody a domovy tamních obyvatel. Turecký prezident Erdoğan opakovaně prohlásil, že Afrínem jím nařízená operace pouze začala. Chce postupovat dále na východ přes území ovládané syrskými Kurdy a zastavit se nehodlá ani na iráckých hranicích. Jako ministr české vlády máte možnost učinit kroky, jež by této katastrofě na poslední chvíli předešly. Učiňte je!

Nenechte syrské Kurdy na pospas turecké agresi.

Apelujeme na Vás:

  • Přestaňte mlčet a odmítněte jednoznačně porušování mezinárodního práva a rezoluce OSN ze strany Turecka.
  • Využijte politické prostředky, které máte, a přispějte k ukončení turecké agrese proti Kurdům, ať už přímo či prostřednictvím EU, OSN a NATO.
  • Urychleně se zasaďte o vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií.
  • Nepovolujte vývoz zbraní z ČR do Turecka a usilujte o prosazení stejného opatření na úrovni celé Evropské unie a NATO.

 

V Praze dne 21. března 2018


Text původního dopisu ke stažení v pdf najdete tady.