Antifašisté a antifašistky v sobotu úspěšně zablokovali pochod „Identitářů“ Vídní

Více než 1500 antifašistů a antifašistek zabránilo v sobotu tomu, aby několik stovek příznivců Identitářského hnutí prošlo vídeňským 15. obvodem, ve kterém žije nadprůměrné množství imigrantů, a mohli zde šířit svojí rasistickou propagandu rámovanou heslem „obrany Evropy“.

Wien1

Díky souhře různých forem protestu se antifašistům a antifašistkám organizovaným jednak v nově vzniklé celorakouské Platformě radikální levice (Plattform Radikale Linke), jednak v umírněnější aliancí Offensive gegen Rechts podařilo plány ultrapravičáků překazit, takže se vůbec nedostali ke svému 3,5 kilometru vzdálenému cíli, Schönbrunnu. Všechny pokusy Identitářů dostat se skrz 15. obvod byly efektivně mařeny antifašistickými blokádami. Jejich pochod byl znovu a znovu zastavován, musel se vracet a byl policií přesměrováván. Jen díky nasazení tisícovky policistů a policejní snaze uvolnit s pomocí pepřových sprejů pro neonacisty cestu, v jejímž důsledku bylo zraněno několik antifašistů, se podařilo Identitářům ujít alespoň 650 metrů.

Rakouští „Identitáři“ se v poslední době cítili být hodně „na koni“, což se projevovalo v jejich rostoucí drzosti a agresivitě. Vzpomeňme fyzické napadání protidemonstrantů v Grazu nebo Spielfeldu nebo narušení divadelního představení na vídeňské univerzitě či přednášky na univerzitě v Klagenfurtu. Využití konceptu občanské neposlušnosti v sobotu ukázalo, že je možné akce krajní pravice úspěšně mařit.

Nikdy nenechme fašistům ulice!

Wien2