[archiv] Pád Evropské zdi v den 25. výročí pádu Berlínské zdi?

V listopadu 2014, na 25. výročí pádu Berlínské zdi, podnikla berlínská umělecká skupina zvaná Centrum pro politickou krásu (Zentrum für politische Schönheit) originální přímou akci, jíž upozornila na pokrytectví uctívání obětí těch, kteří zemřeli ve snaze dostat se na Západ, v situaci, kdy na evropských hranicích umírají tisíce lidí.

Europaischer MauerfallBěhem víkendu 1. – 2. listopadu 2014 zmizelo z nábřeží řeky Sprévy v centru Berlína sedm bílých křížů, které zde byly deset let instalovány na památku lidí, kteří zemřeli ve snaze dostat se z komunistického Východu do Západního Berlína. Kříže se znovu objevily následující pondělí, avšak ne v Německu, nýbrž na zdech a plotech, jimiž je obehnáno území Evropské unie – v Řecku, Bulharsku a v Mellile (španělské enklávě na severním pobřeží Afriky).

K akci se přihlásila umělecká skupina zvaná Centrum pro politickou krásu (Zentrum für politische Schönheit). V prohlášení, které zveřejnila, skupina kritizovala evropské pokrytectví spočívající v přípravách oslav pádu Berlínské zdi (symbolizující hranici mezi Východem a Západem) v momentě, kdy na hranicích Evropy obehnaných zdmi a ploty umírají tisíce lidí.

V pátek 7. listopadu 2014, tedy dva dny před 25. výročím pádu Berlínské zdi, skupina vypravila z Berlína do Středomoří tři autobusy s tím, že lidé, kteří jimi jeli, měli na hranicích „strhnout Evropskou zeď“. Na crowdfundingové webové stránce projektu „První pád evropské zdi“ skupina zveřejnila návod ve stylu Ikea, jak plot rozebrat.

Aktivisté se nakonec k až hraničnímu plotu nedostali. Zabránilo jim v tom masivní nasazení policie bulharské policie. Akce nicméně vzbudila velkou mediální pozornost (především v Německu). Její hodnocení (v angličtině) najdete tady.

Europaischer Mauerfall2