Ende Gelände: Proti klimatické změně a kapitalismu

O uplynulém víkendu proběhl v německé Lužici klimatický kemp  “Ende Gelände”. Jednalo se o jednu z největších akcí občanské neposlušnosti. Přečtěte si náš minireport.
eg

Většina účastníků kempu přijela ve čtvrtek. Vzhledem k tomu, že na kemp bylo mobilizováno jako na akci masové občanské neposlušnosti, nepřekvapily policejní kontroly přijíždějících autobusů. V pátek začaly první výpravy do dolu a na koleje. Cílem bylo zablokovat provoz těžebních strojů a dráhu vlaku, který dováží uhlí do nedaleké elektrárny. Největším překvapením pro aktivisty a aktivistky byla nepřítomnost policie. Policisté kontrolovali prostor pouze helikoptérou a několika hlídkami. Přímé akci však prakticky nebránili. Zároveň proběhly jiné přímé akce, které nebyly pod akčním kosenzem Ende Gelände, čímž se podařilo zablokovat dopravu uhlí do elektrárny. Švédská státní společnost Vattenfall se vyjádřila, že pokud nebude blokáda kolejí vyklizena do 24 hodin, požádá policii o zásah.

V sobotu se vydala na cestu největší skupina aktivistů a aktivistek a podařilo se jí zablokovat všechny možné příjezdy vlaků do elektrárny. Po spojení s další skupinou se asi 500 lidí vydalo přímo do elektrárny, aby znemožnili její provoz. Odtud byli po krátké době vyhnáni policií.

Klimatického kempu se zúčastnilo asi 4000 lidí z asi 13 evropských zemí a jednalo se tak o největší akci tohoto druhu za posledních několik let. Bylo zadrženo několik stovek aktivistů a aktivistek. Policisté však většině z nich nezjistili totožnost. Elektrárna musela na několik hodin zavřít dva bloky a výroba elektřiny byla snížena na pouhých 20 %.

Po klimatické konferenci v Paříži se znovu ukázalo, že nelze spoléhat na to, že národní státy zastaví globální oteplování. Aktivisté a aktivistky potvrdili, že to s ochranou klimatu a s bojem proti kapitalismu, který je příčinou vyčerpávání přírodních zdrojů a zvětšování nerovností spojených s klimatickou změnou, myslí vážně a budou pro kohokoliv investičním rizikem, se kterým je nutné počítat. A jak znělo jedno z hesel – dneska jsme pouze v Lužici, zítra budeme všude.

My jsme investiční riziko!


Sestřih videozáběrů z akce (Leftvision)
Další video (od 350.org)

Více informací o Ende Gelände najdete tady.