Fedemu hrozí za účast na protestech Blockupy vězení v rozsahu až dvou let

Ve středu 3. června proběhne ve Frankfurtu hlavní soudní líčení v případu Federica Annibale, uvězněného po protestech hnutí Blockupy proti politikám tzv. Trojky. Neexistují žádné důkazy o tom, že by Federico napadal policisty. Z hlediska německé legislativy je ale považován za podněcovatele k takovému jednání nebo násilnou osobu. Hrozí mu trest odnětí svobody v maximální výši dvou let. [aktualizováno 4. 6. 2015]

Free Fede

Před časem jsme informovali o případu Federica Annibale, italského studenta rozvojových studií na londýnské SOAS (School of oriental and african studies), který byl zatčen 18. března dopoledne ve Frankfurtu nad Mohanem, kam přijel s cílem účasti na Blockupy, mezinárodním protestu proti politikám Trojky (březnovou výzvu k solidaritě s Fedem připojujeme níže). Německou policií bylo při protestech zadrženo původně celkem 350 lidí, pouze Federico byl bezprostředně zatčen a byla na něj uvalena vyšetřovací vazba, kde je již dva a půl měsíce. Hrozí mu, že ve vězení zůstane ještě dlouho.

Dne 9. dubna uzavřel veřejný žalobce svá vyšetřování. Neexistují žádné důkazy, jež by podpořily závažné obvinění ze způsobení zranění policistům, jež bylo proti Federicovi původně vzneseno. Podle informací od rodiny a Federicových právních zástupců byl Fede obviňován z účasti na střetech mezi protestujícími a policií. Tyto střety se odehrály poblíž sídla Evropské centrální banky v den, jeho slavnostního otevření jejím prezidentem Mario Draghim.

Fede byl obviněn na základě § 125a trestního zákoníku z „obzvlášť těžkého případu narušení veřejného pořádku“, což znamená účast na násilném jednání proti lidem nebo věcem jako součást masy lidí způsobem, jenž ohrožuje veřejný pořádek a držení zbraně nebo nebezpečných předmětů s vůlí použít je k tomuto jednání. Původně mu tak hrozil trest odnětí svobody od 6 měsíců do deseti let.

Federico byl při protestech snadno identifikovatelný, protože se rozhodl nezahalovat svoji tvář a měl na sobě červenou bundu. Díky tomu bylo jednoduché identifikovat ho v davu protestujících. Několik policistů tvrdí, že ho viděli házet kameny a skleněné lahve s cílem zasáhnout řady policejních těžkooděnců. Na jediném existujícím videozáznamu je nicméně vidět Federico, jak hází deštník. Nic takového nakonec není součástí spisu: Federico na nikoho neútočil ani nikoho nezranil. Co proti němu ve skutečnosti mají? Podle svědectví několika policistů měl u sebe Federico ve chvíli zatčení dva kameny a to je problém.

Po přešetření bylo původní obvinění změněno a Federicův případ byl předán okresnímu soudu a soudci, který rozhoduje o trestech v maximální výši dva roky odnětí svobody. Hlavní soudní líčení, na kterém se bude rozhodovat o Fedeho vině, začne ve středu 3. června. Budeme na něj myslet!

IMG_1035_3
Solidární akce Iniciativy Ne rasismu! spolu s přáteli z Prisma Leipzig.

 ***

[aktualizace z  4. 6. 2015]

Fede je volný!

Federico Annibale (Fede), který byl dva a půl měsíce ve vazbě kvůli zapojení do protestů hnutí Blockupy proti politikám škrtů, byl včera podmíněně odsouzen k odnětí svobody na 14 měsíců (s odkladem na pět let), oficiálně za „těžké narušení pořádku a pokus o těžké ublížení na zdraví v pěti případech“. Fede se přiznal k hození dvou kamenů směrem k policistům a vyjádřil nad tím lítost (podle jednoho zdroje k tomu došlo v přímé reakci na to, že jeho přítelkyni zranil zasahující policista na obličeji), hod dalšími kameny a lahví, o kterých hovořili policisté, popřel. Mel především smůlu, že měl červenou bundu, takže pro policii nebylo těžké ho na místě identifikovat. Student londýnské univerzity Fede neodpovídá ani zdaleka typickému obrazu militantního italského demonstranta, i když jeho zadržení se jako takové a jako „úspěch“ policie prezentuje. V aktivistických kruzích se jeho odsouzeni hodnotí jako exemplární případ, určeny k odstrašení občanů od dalších protestních aktivit, a to zejména před vrcholnou schůzkou pohlaváru tzv. G7 v bavorském Elmau, která se koná tento víkend (více info najdete tady: http://nerasismu.noblogs.org/vyzva-k-akcim-proti-summitu-g7-v-elmau/). Máme každopádně radost, že Fede je konečně volný!

***

Březnová výzva k solidaritě: Free Fede!

Německá policie ve čtvrtek 18. března dopoledne ve Frankfurtu zadržela za nejasných okolností jednoho z účastníků protestů Blockupy Europe proti slavnostnímu otevření nové budovy Evropské centrální banky a stále jej zadržuje. Jde o italského studenta londýnské SOAS, Frederica Annibale, přezdívaného Fede. Existují vážné obavy, že německá policie a justice budou chít z Fedeho udělat obětního beránka (podobně jako tomu bylo v případě Josefa, zadrženého při loňské blokádě plesu buršáckých spolků ve Vídni).

“Federico je jedním z nás a na jeho místě mohl teď být KDOKOLIV z nás. Jako italský student zná až příliš dobře dopady politiky škrtů na země eurozóny a Británii. Přijel do Frankfurtu s mnoha dalšími, aby protestoval proti těmto ekonomickým nespravedlnostem a my bychom neměli přehlížet politické souvislosti jeho zadržení. Jeho zatčení bylo politicky motivované a jeho prodlužované zadržování je nástroj zastrašování.”

Na podporu Fedeho se vyjádřil mj. světoznámý lingvista a politický aktivista Noam Chomsky: “Je mi velmi líto, co se stalo Federicovi Annibale. Jde o velmi jasné porušení zákona a základních občanských práv. Musí přijít silný a koordinovaný protest.”

NO JUSTICE, NO PEACE!

FREE FEDE! ‪

#‎freefede ‪#‎blockupy ‪#‎m18