Konec demokracie v Turecku (Tisková zpráva HDP)

V noci na pátek 4. listopadu byli tureckou policií zatčeni oba spolupředsedové Lidově demokratické strany (turecky Halklann Demokratik Partisi, HDP), progresivní prokurdské a profeministické strany známé důrazem na participativní demokracii, rovnostářství a menšinová práva. Přinášíme překlad tiskové zprávy vydané HDP. Zároveň vyjadřujeme solidaritu progresivní opozici v Turecku. Faşizme Karşı Omuz Omuza! Bok po boku proti fašismu!

fasisme-karsi-omuz-omuza

Minulou noc dosáhly čistky prezidenta Erdogana proti naší straně svého nového vrcholu: na různých místech v Turecku byli spolu s dalšími členy parlamentu zatčeni spolupředsedové naší strany Selahattin Demirtas a Figen Yüksekdag. V brzké době očekáváme další zatýkání. Cílem těchto opatření je zničit třetí největší stranu v parlamentu. Je to černý den nejen pro naši stranu ale i pro celé Turecko a region, neboť to znamená konec demokracie v Turecku.

Od chvíle, kdy naše strana dosáhla historického úspěchu během všeobecných voleb 7. června 2015, kdy se nám navzdory nedemokratickému 10% volebnímu prahu podařilo dostat do parlamentu, si prezident Erdogan vybral naši stranu za hlavní terč své autoritářské politiky. Důvodem je naše pevná opozice vůči jeho záměru zavést v Turecku prezidentský politický systém. Naše přítomnost v parlamentu je největší překážkou potřebným ústavním změnám. Proto jednoduše nařídil nové volby na listopad 2015. Navzdory sérii násilných útoků „neznámých pachatelů“ na členy a kanceláře naší strany se nám 5. listopadu 2015 opět podařilo překonat volební práh a získat v parlamentu 59 křesel. Protože nemohl nařídit konání dalších voleb, prosadil prezident Erdogan v květnu 2016 odebrání imunity našim poslancům. Jelikož nám nemohl zabránit vstoupit do parlamentu, nařídil nyní naše uvěznění.

Od našeho volebního úspěchu v červnu 2015 byly na základě vykonstruovaných obvinění uvězněny již tisíce členů, funkcionářů, starostů a členů městských rad spojených s naší stranou či naší sesterskou stranou DBP. Ale až pokus o puč z 15. července 2016 a následné vyhlášení výjimečného stavu poskytlo prezidentu Erdoganovi vítanou příležitost k likvidaci veškeré opozice. Už neexistuje svoboda projevu, tisku, akademické svobody ani nezávislý systém soudní moci. Podle vládních dekretů, jež mají sílu zákona, bylo zakázáno více než 170 novin, televizí a dalších médií. Víc než 130 novinářů včetně světoznámých autorů a intelektuálů je nyní ve vězení. Nejnověji takto byly zrušeny dvě kurdské zpravodajské agentury a několik dalších deníků, byli zatčeni šéfredaktor, publicisté a novináři deníku Cumhuriyet. Od 15. července bylo zadrženo nejméně 80 tisíc lidí, z nichž skoro polovina skončila ve vězení.

Byli zatčeni a uvězněni spolustarostové Diyarbakiru Gülten Kisanak a Firat Anli zvolení za naši stranu. Oblastní guvernér z Ankary byl poté pověřen řízením samosprávy. Tím se počet samospráv kurdských oblastí řízených úředníky dosazenými vládou zvýšil na 28. Okolo třiceti demokraticky zvolených kurdských starostů je nyní ve vězení a dalších 70 bylo odvoláno vládou.

Důrazně odsuzujeme zatčení našich spolupředsedů Selahattina Demirtase a Figen Yüksekdag a našich poslanců Nihata Akdogana, Nursel Aydogan, Idrise Balukena, Leyly Birlik, Ferhata Encü, Selmy Irmak, Sirri Süreyya Öndera, Ziyy Pira, Imama Tasciera, Gülser Yildirim, Abdullaha Zeydana a požadujeme jejich okamžité propuštění. Smyšlená obvinění proti nim stejně jako dalším členům strany musí být okamžitě stažena.

Historie znovu a znovu dokazuje, že každou moc založenou na brutální síle nakonec přežije boj za spravedlnost a svobodu. Neskloníme se před touto diktátorskou politikou. Vyzýváme naše přátele po celém světě k solidaritě s naším úsilím zabránit Erdoganovi v tom, aby vehnal zemi do občanské války a tyranie.

Hisyar Ozsoy

Spolumístopředseda HDP pro mezinárodní záležitosti

Zástupce za Bingol

4. listopadu 2016

hdp-jpg