Promítání dokumentů o uprchlících a řecké krizi

Ve čtvrtek 30. července pořádáme v prostorách Autonomního sociálního centra Klinika promítání dvou dokumentárních filmů zachycujících řeckou krizi a situaci uprchlíků v Řecku. Po promítání bude následovat diskuze za účasti hosta, který se právě po půl roce vrátil z Řecka.

intothefireINTO THE FIRE (2013, 40 min.)

Into the fire je investigativní dokument, který zachycuje situaci uprchlíků a migrantů v Řecků tváří v tvář úsporným opatřením a narůstajícímu rasismu. Uprchlíci opouštějí své země, aby našli bezpečí. Díky hranicím s Tureckem, představuje Řecko jednu z hlavních bran do Evropy. Poté co vstoupí na evropskou půdou, evropská legislativa brání v dalším pohybu po zemích EU. Uprchlíci se v Řecku nicméně potýkají s vážnými nedostatky v azylovém řízení, musí přebývat v otřesných detenčních centrech.

Film bude promítán v původní verzi (střídání angličtiny, francouzštiny a arabštiny) s českými titulky.

Více informací o filmu najdete tady, na trailer se můžete podívat tady.

ODLOŽENÁ BUDOUCNOST (Future Suspended, 2014, 35 min.)

Jak globální finanční krize prostupuje městskými prostory každodennosti? Tento dokumentární film sleduje četné transformace krizí stiženého aténského veřejného prostoru. Tři části filmu procházejí od minulosti po současnost krize, jak se zapsala v myslích aténských obyvatel, a jak to hraje v jejich každodenním životě. První část, „Privatizace“, zkoumá dědictví masových privatizačních projektů, které předcházely konání olympijských her v roce 2004, a dává je do kontextu současných programů privatizace. Druhá část, „Znehodnocení“, zkoumá stále se zmenšující prostor migrantů ve městě a násilné znehodnocení, které je jeho výsledkem. Závěrečná, třetí část, „Militarizace“, vysvětluje, jak se přesně v okamžiku, kdy stát ustupuje od svých sociálních funkcí, tato devalvace aténského života stává všeobecným stavem. Kombinací geografie, antropologie, městské teorie s vizuálními výzkumnými metodami a digitálním designem se tento filmový projekt pokouší číst obrovské (a často zničující) sociální a politické změny odehrávající se před našima očima prostřednictvím znaků, jež zanechávají v každodenním prostoru. Vzestup rasismu a xenofobie a vytvoření rozsáhlých policejních kontrol je nahlíženo prostřednictvím údajně monotónních městských lokalit: aténského metra, starého a nového letiště, jeho hlavních silnic, náměstí a ulic.

Film bude promítán v původní verzi (střídání angličtiny a řečtiny) s českými titulky.

Více info k filmu najdete tady.

Začátek promítání: 19:30.