1. máj v Halle: Pokus nácků o pochod městem skončil absolutním fiaskem!

Na prvního máje chtěli náckové kolem strany Die Rechte pochodovat německým Halle. Antifašisté a antifašistky je ale nenechali ujít ani metr. Přečtěte si náš minireport.

Příznivci marginální neonacistické partaje Die Rechte (Pravice) chtěli včera pochodovat centrem Halle (čtvrtmilionového městy ležícího nedaleko Lipska) a demonstrovat proti kapitalismu. Proti jejich záměru vyšlo do ulic protestovat více než 4000 protidemonstrantů z různých organizací, stran, odborů a církví, které se spojily v alianci Halle gegen Rechts – Bündnis für Zivilcourage (Halle proti pravičákům). Část z nich se rozhodla zamezit neonacistické propagandě i za cenu využití prostředků občanské neposlušnosti. Navzdory tomu, že policie nešetřila pepřákem, podařilo se několika stovkám antifašistů a antifašistek proniknout skrze její kordony. Prostřednictvím několika blokád pak znemožnili, aby zhruba 600 nácků, kteří se do města sjeli z několika spolkových zemí, vůbec vyšlo z hlavního nádraží, kde jejich akce začínala. Jsme rádi, že jsme mohli po boku našich přátel z Prisma Leipzig a dalších kolektivů dopomoct ke krachu náckovské akce.

Fiaskem skončila také akce druhé neonacistické partaje Der Dritte Weg v nedaleké Geře (členové obou partají se vzájemně nemusí). Také tady hlasatelé völkisch (rasistického) „antikapitalismu“ narazili na odpor stovek antifašistů a antifašistek. Antikapitalismus zůstane antifašistický!

(Po nezdaru v Halle si Náckové bohužel vylili své frustrace na několika mladých lidech, které považovali za účastníky antifašistické demonstrace. Ze dvou aut vyskákalo několik násilníků v mikinách s nápisem Aryans: Support your race (Árijci: Podporujte svou rasu) a železnými tyčemi a teleskopickými obušky zaútočili na nedaleko postávající mladé lidi. Několika z nich způsobili vážná zranění. Na pomoc napadeným okamžitě vyrazila skupina antifašistů. Náckové ale rychle naskákali do svých aut a odjeli. Podařilo se je (a jejich auta) nicméně vyfotit, takže jistě dříve nebo později okusí vlastní medicínu. Mladým lidem napadeným nenávistnými frustráty přejeme brzké zotavení!

Více než 150 dalších neonacistů odjelo vlakem do nedalekého městečka Apolda. Vydali se na pochod do centra. Když se je policie pokusila zastavit, zaútočili na ní kameny a lahvemi. Přes stovku z nich pak skončilo s pouty na rukou.)

#hal0105 #nicetobeatyou #läuftnicht

Fotky z akcí v Halle si můžete prohlédnout třeba tady  nebo tady.

Jak o akci v Halle psal německý tisk, si můžete přečíst tady.