Obsazený dům v Berlíně se stal ve středu terčem masivního policejního zásahu

Nasazením pěti set policistů včetně jednotky zvláštního určení SEK, služebních psů a vrtulníku demonstrovala berlínská policie ve středu večer v levicově autonomní části čtvrti Friedrichshain svoji tamnějšími obyvateli tradičně nepříliš respektovanou autoritu a nadřazenost. V Rižské ulici (Rigaer Str.) čp. 94 provedla rozsáhlou razii jako odpověď na údajné surové napadení 52letého strážníka při vypisování pokuty za nedovolené parkování čtyřmi maskovanými osobami, které pak měly zmizet právě v uvedeném domě.

Rigaer Str. 3

Jedná se o jeden z posledních alespoň částečně obsazených domů v německém hlavním městě, který je stejně jako jeho bezprostřední okolí dlouhodobě trnem v oku nejen křesťanskodemokratickému zemskému ministru vnitra Franku Henkelovi, jenž si před letošními volbami evidentně potřebuje šplhnout u konzervativních voličů.

Za „nepřiměřený zásah“ hraničící s šikanou označil středeční policejní razii v Rižské mj. člen poslaneckého klubu Pirátů Oliver Höfinghoff. Také politici opoziční strany Zelených nešetříli kritikou. S velkým lomozem, avšak bez soudního povolení k domovní prohlídce (jen na základě Všeobecného zákona o bezpečnosti a pořádku), se policisté probili do zabarikádovaného domu, kde podle svých slov ani tak nepátrali po konkrétních pachatelích výše zmíněného činu. Zaměřili se především na zabavování potenciálně nebezpečných předmětů, jako byly zásoby dlažebních kostek, hasicí přístroje a perforátory pneumatik. Jelikož tyto v uspokojivém množství ve sklepě „objevili“, mohli pak zasáh hrdě prezentovat jako úspěšný. Několik osob, zadržených mj. pro obligátní „bránění výkonu“, bylo posléze zase propuštěno.

Napětí v Rižské ulici nepolevilo ani následující den, kdy podle tisku a policie levicoví radikálové napadli za bílého dne skupinku fotografujících turistů a zdemolovali jejich auto. Jak však na svém facebookovém profilu uvedla Antifašistická revoluční akce Berlín (ARAB), při informování o incidentu jaksi zapadl fakt, že se v případě napadených nejednalo o bezelstné turisty, ale o tři známé ultrapravicové aktivisty, kteří tam hodlali natáčet propagandistické video. Následovala opět masivní ukázka policejní prezence, sice v menším měřítku než ve středu, přesto však byla čtvrť „celý den v obležení armády špatně naložených poldů“, přičemž bylo prohledáno opět několik domů, lidé byli bezdůvodně legitimováni a perlustrováni a došlo i k pokusu zabránit konání tiskové konference, kterou uspořádali obyvatelé domu čp. 94 ke středečnímu zásahu.

Celá oblast kolem Rižské ulice se těší tradičně mimořádné pozornosti policie, vzájemné tvrdé střety místních svobodomyslných obyvatel a státní moci jsou takřka na denním pořádku. Nejde však jen o bezcílné pouliční nepokoje. Naráží tu na sebe z jedné strany snaha o kolektivní, solidární a autonomní formy bydlení a života, na druhé neskrývaná touha zastupitelstva zařadit vzpurnou ulici mezi další hipsterské a vyšperkované třídy Berlína, samozřejmě pomocí gentrifikace, čili lákání bohatých investorů a vytlačení původních obyvatel osvědčenou zbraní – prudce stoupajícími nájmy, jak se to úspěšně děje už léta ve všech významnějších metropolích.

Na 6. února 2016 je svolána demonstrace na podporu kolektivu obyvatel Rižské 94 a dalších berlínských autonomních objektů ohrožených jak gentrifikací tak vystavených šikaně státních orgánů.

Více se dočtete v němčině např. tady, tady, tady nebo tady.

Polizeieinsatz in der Rigaer Straße in Berlin