Rakousko chce postavit most mezi Afrikou a Evropou

Berlínské umělecké Centrum pro politickou krásu (Zentrum für politische Schönheit) se snaží udělat z utopie realitu. V pondělí 5. října spustilo na hladinu Středozemního moře první z plánovaného tisíce záchraných plošin, nazvanou „Aylan 1“. Tyto plošiny mají sloužit záchraně životů uprchlíků na jejich cestě do Evropy. Jde ale jen o první krok v rámci rozsáhlejšího projektu.

Aylan 1

Podle informací dostupných na stránkách Centra jsou záchranné plošiny prním krokem v rámci rozsáhlejšího projektu. Centrum tvrdí, že se spojilo s rakouskou vládou a firmou STRABAG, jednou z největších evropských stavebních společností se sídlem v Rakousku, které hodlají v rámci projektu postavit „Most Jeana Monneta“, který propojí Al Huwariyah v Tunisku se sicilským Agrigentem. Stavba mostu má být zahájena v roce 2017, dokončena má být v roce 2030. „Most bude sloužit jako životně důležité spojení mezi dvěma kontinenty a bude nejefektivnějším nástrojem proti pašování lidí“, oznamuje skupina ve videu představujícím projekt veřejnosti. Christian Konrad, nově jmenovaný koordinátor Rakouské republiky pro uprchlíky ve videu říká: „Rád bych potvrdil, že naše alpská republika umí hledět za své hranice a sloužit vizi otevřené a vlídné Evropy.”

bruecke2_05

Plošiny mají mít rozměr 6 x 6 metrů a mají poskytovat prostor, jídlo, vodu a zdravotnickým materiálem pro zhruba 60 osob po dobu čtyř týdnů. Jsou vybyveny také fotovoltaikou a anténami umožňujícími komunikaci. Spuštění plošiny „Aylan 1“ bylo plánováno na 1. října, bylo ale odloženo kvůli špatnému počasí. Plošiny by měly být postupně rozmístěny v oblasti mezi Tuniskem, Sicílií a Maltou, tedy na nejfrekventovanější trase, jíž se přeplněné lodě s uprchlíky vydávají a kde dochází k největšímu množství utonutí.

karte

Podle webových stránek centra se také zdá, že tento projekt  pomůže omezit byrokracii – text oficiálního návrhu stavby mostu je jen poloviční délky ve srovnání s dřívějšími plány na probíhající opevňování Pevnosti Evropa. Není proto jasné, proč  jistý „Mag. Christian Harder“ očerňuje projekt jako „příliš drahý“. Na webu www.rettung-europas.at najdete aktuální informace o průběhu projektu stejně jako o podpoře rakouské vlády v jejích snahách zajistit jeho financování. Christian Konrad k tomu ve videu říká: „Má zkušenost z byznysu mě naučila, že investice se vyplatí. Není to o velkorysosti, ale o tom udělat něco pro sebe prostřednictvím toho, že děláte něco pro jiné.”

Plattform_18

O starších akcích Centra pro politickou krásu jsme psali tady a tady.

Aktivity Centra můžete průběžně sledovat na jejich německé nebo anglické facebookové stránce.