You can´t evict a movement: Reakce na nedávné vyklizení sociálních center pro uprchlíky v řecké Soluni

Bezprostředně po skončení No Border kempu v řecké Soluni vyklidila policie násilně tři autonomní sociální centra, která sloužila k důstojnému ubytování desítek uprchlických rodin. Vládní Syriza kvůli tomu čelí kritice ze strany radikální levice doma i v zahraničí.

Vídeň+Syriza

Řecká policie ve středu 27. července násilně vyklidila tři samosprávná sociální centra, která v Soluni sloužila k důstojnému ubytování desítek uprchlických rodin. K vyklizení došlo jen tři dny po skončení No Border kempu, který se v tomto městě konal od 15. do 24. července a kterého se zúčastnilo kolem dvou tisíc antirasistických aktivistů z celé Evropy, kteří společně s uprchlíky protestovali proti vražednému hraničnímu režimu Pevnosti Evropa a proti nedůstojným podmínkách, v jakých uprchlíci v Řecku a jinde pobývají. Proti kempu, který se konal v kampusu místní univerzity, vedla místní média a úřady od počátku velmi negativní kampaň. Policejní akce tak byla vyvrcholením politiky namířené proti kritikům vládní migrační politiky. Policejní těžkooděnci během dobře koordinované akce zadrželi stovky obyvatel sociálních center Nikis, Orfanotrofeio a Hurriya (poslední jmenovaný dům byl obsazený teprve v průběhu No Border kempu) – uprchlíků i jejich podporovatelů. Většina lidí se statusem uprchlíků byla záhy propuštěna. O 74 osobách měl následující den rozhodovat soud. Byly obviněny z „porušování domovní svobody“ a „poškozování cizího majetku“, což zní absurdně, vzhledem k tomu, že sociální centra fungovala v domech, jež byly dlouhodobě nevyužívané a jejich majitelé se o ně nestarali.

Reakce na snahu státu zadusit zdola vytvářené solidární hnutí na sebe nenechaly dlouho čekat. Ačkoliv vládní „levicová“ Syriza vyklizení ve své tiskové zprávě oficiálně odsoudila, čelí v souvislosti s ním silné kritice. Podle aktivistů se postupně stala loutkou v rukou autorů unijní politiky škrtů, a už dlouho jedná v rozporu s hnutím, o které se před volbami opírala. Ministrem vnitra je ostatně zástupce Syrizy. Bezprostředně po vyklizení obsadilo kolem 30 aktivistů sídlo Syrizy v Soluni s cílem okupovat ho přinejmenším do doby, kdy soud bude rozhodovat o osudu zadržených lidí. Stranická sídla byla takto obsazena i v jiných městech. Aktivisté společně s uprchlíky také na znamení solidarity s obyvateli vyklizených domů obsadili prázdný dům v Athénách – opět za účelem vytvoření sociálního centra. Solidární akce probíhají ale také mimo Řecko. V pátek 29. července obsadili levicoví aktivisté sídlo die Linke v Drážďanech. Žádali přitom, aby tato strana vyvinula tlak na sesterskou Syrizu, jež je podle nich přímo zodpovědná za vyklizení soluňských autonomních sociálních center. Vyzvali přitom antirasistické aktivisty z jiných míst, aby podnikali další solidární/nátlakové akce. Jedna z takových spontánních demonstrací proběhla v pondělí 1. srpna před řeckou ambasádou ve Vídni, další před řeckým konzulátem ve Frankfurtu nad Mohanem.

Další info najdete v tiskové zprávě transnacionální platformy Beyond Europe nebo v článku publikovaném na Roar Mag.

Occupied Syriza

Dresden+syriza

Frankfurt+Syriza